سفارش تبلیغ
صبا ویژن
حدیث

[ و او را از ایمان پرسیدند ، فرمود : ] ایمان بر چهار پایه استوار است ، بر شکیبایى ، و یقین و داد و جهاد . و شکیبایى را چهار شاخه است : آرزومند بودن ، و ترسیدن ، و پارسایى و چشم امید داشتن . پس آن که مشتاق بهشت بود ، شهوتها را از دل زدود ، و آن که از دوزخ ترسید ، از آنچه حرام است دورى گزید ، و آن که ناخواهان دنیا بود ، مصیبتها بر وى آسان نمود ، و آن که مرگ را چشم داشت ، در کارهاى نیک پاى پیش گذاشت . و یقین بر چهار شعبه است : بر بینایى زیرکانه ، و دریافت عالمانه و پند گرفتن از گذشت زمان و رفتن به روش پیشینیان . پس آن که زیرکانه دید حکمت بر وى آشکار گردید ، و آن را که حکمت آشکار گردید عبرت آموخت ، و آن که عبرت آموخت چنان است که با پیشینیان زندگى را در نوردید . و عدل بر چهار شعبه است : بر فهمى ژرف نگرنده ، و دانشى پى به حقیقت برنده ، و نیکو داورى فرمودن ، و در بردبارى استوار بودن . پس آن که فهمید به ژرفاى دانش رسید و آنکه به ژرفاى دانش رسید از آبشخور شریعت سیراب گردید ، و آن که بردبار بود ، تقصیر نکرد و میان مردم با نیکنامى زندگى نمود . و جهاد بر چهار شعبه است : به کار نیک وادار نمودن ، و از کار زشت منع فرمودن . و پایدارى در پیکار با دشمنان ، و دشمنى با فاسقان . پس آن که به کار نیک واداشت ، پشت مؤمنان را استوار داشت ، و آن که از کار زشت منع فرمود بینى منافقان را به خاک سود ، و آن که در پیکار با دشمنان پایدار بود ، حقى را که بر گردن دارد ادا نمود ، و آن که با فاسقان دشمن بود و براى خدا به خشم آید ، خدا به خاطر او خشم آورد و روز رستاخیز وى را خشنود نماید . و کفر بر چهار ستون پایدار است : پى وهم رفتن و خصومت کردن و از راه حق به دیگر سو گردیدن و دشمنى ورزیدن . پس آن که پى وهم گرفت به حق بازنگشت ، و آن که از نادانى فراوان ، خصومت ورزید ، از دیدن حق کور گشت ، و آن که از راه حق به دیگر سو شد ، نیکویى را زشت و زشتى را نیکویى دید و مست گمراهى گردید ، و آن که دشمنى ورزید راهها برایش دشوار شد و کارش سخت و برون شو کار ناپایدار . و شک بر چهار شعبه است : در گفتار جدال نمودن و ترسیدن و دو دل بودن ، و تسلیم حادثه‏هاى روزگار گردیدن . پس آن که جدال را عادت خود کرد ، خویش را از تاریکى شبهت برون نیاورد ، و آن که از هر چیز که پیش رویش آمد ترسید ، پیوسته واپس خزید ، و آن که دو دل بود پى شیطان او را بسود ، و آن که به تباهى دنیا و آخرت گردن نهاد هر دو جهانش را به باد داد . [ و پس از این سخن گفتارى بود که از بیم درازى و برون شدن از روش کارى که در این کتاب مقصود است نیاوردیم . ] [نهج البلاغه]

وبلاگ رضویّون


آخرین عناوین:
رفقا در فضای مجازی
وب سایت مذهبی، فرهنگی، آموزشی میثاق
عشق مشعلدار
حقوق جزا و جرم شناسی
رایة الهدی
دارالقرآن الکریم فولادشهر
خوشتر از نقش تو در عالم تصویر نبود
پاسخ به پرسشهای رایانه ای


کانون دانش آموختگان دانشکده تربیت مدرس قرآن مشهددرباره ماتماس با ماخبرخوانپیام رسانعناوین وبلاگصفحه اصلی

به قول محمد لسانی: من الرفیق الی الرفقا!

حاج ابوالفضل امروز از پادگان زنگ زد بهم.

گفت به همتون سلام برسونم.

تمام!


کلیدواژه ها: ابوالفضل(4)|
:: به تاریخ چهارشنبه 94/8/27 ساعت 7:59 عصر

پیاده روی اربعین

می‌خواهی فناء فی الله که عرفا می‌گویند، لمس کنی؟
می‌خواهی بفهمی هیچی نیستی؟
بیا توی این مسیر اربعین، در این جمعیت راه برو...
(استاد پناهیان)

__________
پ. ن 1: پیاده روی مربوط به نیمه شعبانه، متأسفانه هنوز همت پیاده روی اربعین نکردم.
پ. ن. 2: اونموقع سلفی رایج نبود، اما کسیم دم دس نبود ازمون عکس بگیره.
پ. ن. 3:
ان شاء الله نصیب همتون بشه پیاده روی این راه؛ نجف... کربلا... به خصوص اربعین.


:: به تاریخ چهارشنبه 94/8/27 ساعت 10:38 صبح

قیافه ی من- چی میخونی؟
- الهیات.
- به قیافتم میخوره!

***

- ایشون که معلومه از اون بسیجیای دو آتیشس!

***

- بهش نمیاد مذهبی باشه!

...

آدما با ظاهرشون خودشون رو معرفی می کنن؛ مذهبی، بی تفاوت، مهربون، خشن، علاقه مند به دوستی، مغرور، مرتب، مهندس، مدیر و... ! البته منظورم از ظاهر، فقط لباس نیست، ولی لباس نقش خیلی مهمی رو این وسط بازی می کنه.

بعضیا میگن از روی قیافه ی آدما نمیشه شخصیتشون رو قضاوت کرد. قبول دارم، اما اینو که «قیافه ی آدما هیچ ربطی به شخصیتشون نداره» قبول ندارم؛ چون شخصیت آدم روی ظاهرش حتما تأثیر میذاره.

به نظرم ظاهر آدم لااقل سه تا کارکرد میتونه داشته باشه: یک این که نشون می ده آدم دوست داره جزء کدوم صنف و گروه شناخته بشه. درست مثل پرچم یه کشور، که نشونه هایی از عقاید و شعارهای مردم یا دولت اون کشور رو تو خودش داره؛ «لباس، پرچم کشورِ وجودِ هر انسانه.» دوم این که باعث جذب کردن آدمایی میشه که اون ظاهر رو می پسندن؛ اگه شبیه مذهبیا باشه دوستای مذهبی رو بیشتر جلب میکنه و اگه شبیه غیرمذهبیا باشه، غیرمذهبیا رو بیشتر جذب میکنه. و شما بهتر میدونید «انسان بر دینِ دوستِ خود استسوم این که برای آدم موقعیتها و فرصتهایی ایجاد میکنه؛ مثلا من دیدم گاهی آدمایی که کمک میخوان -حتی برای آدرس پرسیدن- به چهره ی رهگذرا نگاه میکنن -شاید- آدمی رو که چهره ی گشاده تری داره انتخاب می کنن. خب فرصت کمک کردن به دیگران، کم فرصتی نیست.

خوش «رو» باشید!

__________
پ. ن. 1: موضوع مهمی مه توی بحث سبک زندگی هم مطرح میشه اینه که همونطور که شخصیت آدم روی ظاهرش تأثیر داره، ظاهر آدم هم روی شخصیتش تأثیرگذاره.

پ. ن. 2: آدمای منافق که باساختن ظاهر موجه، خودشونو جای آدمای خوب جا می زنن، موضوع این مطلب نیستن.

برای تنوع می تونید در ادامه چند مدل از قیافه های منو ببینید! ادامه مطلب...

کلیدواژه ها: نکته(20)| اجتماعی(1)|
:: به تاریخ چهارشنبه 94/8/20 ساعت 6:23 عصر
رفقا [دات] آی آر
رفقا دات آی آر

امام علی علیه السلام: در گمراهی فرد همین بس که مردم را به چیزی امر کند که خود آن را به جا نمی آورد و از چیزی باز دارد که خود آن را ترک نمی کند.

«رفقا» وبلاگی است دوستانه، برای دور هم نگه داشتن دوستان صمیمیِ قدیمی. باشد که یکدیگر را «تا بهشت» همراهی کنیم... ان شاء الله.

تصویر برگزیده
تصویر برگزیده
ویژه ها
دفتر حفظ و نشر آثار امام خامنه ای

بیان معنوی - دفتر نشر آثار و اندیشه های حجة الاسلام علیرضا پناهیان

اسلام کوئست

سایت جامع فرهنگی مذهبی شهید آوینی Aviny.com

موسسه فرهنگی بیان هدایت نور

طرحی برای فردا

جامعه مجازی تدبر در قرآن کریم

خبرگزاری دانشجو
موسیقی وبلاگ
آمار وبلاگ
بازدید امروز 57 بار
بازدید دیروز 961 بار
مجموع بازدیدها 1123093 بار

تعداد مطالب وبلاگ 300 تا